Logo Głowaczów

News

News zdjęcie id 886

Obchody 156 rocznicy Bitwy pod Lipą

14.02.2020

W dniu dzisiejszym - 14 lutego 2020 r. odbyły się obchody 156 rocznicy Bitwy pod Lipą, które rozpoczęły się o godzinie 11.00 pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych w Lipie. Wcześniej władze gminy oraz przedstawiciele z PSP im. Tadeusza Kościuszki w  Głowaczowie udali się na cmentarz parafialny, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze na zbiorowej mogile poległych w bitwie pod Lipą.

W uroczystości wzięły udział władze gminy Głowaczów na czele z Wójtem – panem Hubertem Czubajem i Sekretarzem – panem Krzysztofem Wolskim. W imieniu posła – pana Dariusza Bąka przybył pan Sławomir Szymczyk - dyrektorem biura poselskiego. Obecni byli również przedstawiciele Nadleśnictwa Dobieszyn wraz z zastępca nadleśniczego - panem Andrzejem Garbaczewskim, pan Jan Chryzostom Czachowski - przedstawiciel Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego, wicestarosta Powiatu Kozienickiego – pan Józef Grzegorz Małaśnicki, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu – Leszek Molga wraz z pocztem sztandarowym, dyrekcja z pocztami sztandarowymi ze szkół z terenu gminy Głowaczów - Monika Kłos, Nina Brodowska-Wojdak, Marzena Rusinek, Dariusz Pronobis, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipy, radni gminy Głowaczów, mieszkańcy Gminy oraz goście.

Na wstępie głos zabrał Wójt Gminy, który serdecznie przywitał wszystkich zebranych. Następnie wspólnie odśpiewano hymn państwowy oraz hymn Marsz Strzelców.

Wspólnej modlitwie za poległych w bitwie przewodniczył ksiądz wikariusz Marcin Jarząbek z parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie.  

Historię „Bitwy pod Lipą” opowiedział i przybliżył przedstawiciel Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego- pan Jan Chryzostom Czachowski.

Wójt gminy Głowaczów w swym przemówieniu podziękował wszystkim zgromadzonym za pamięć i za kultywowanie historii.

- Taka postawa to ważny wkład w kształtowanie nie tylko świadomości historycznej, ale i współczesnego patriotyzmu Polaków. Pamięć historyczna nie jest tylko oglądaniem się wstecz. „Aby kroczyć drogą przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się przyszło”. Dlatego tak cenna jest każda inicjatywa, która uczy szacunku dla minionych dziejów i pozwala lepiej zrozumieć naszą współczesność – powiedział Wójt Gminy.

Podziękował Księdzu Wikariuszowi za wspólną modlitwę, mieszkańcom Gminy Głowaczów, w szczególności mieszkańcom miejscowości Lipa za przygotowanie uroczystej oprawy.

W imieniu posła na Sejm RP Dariusza Bąka wystąpił dyrektor biura poselskiego – pan Sławomir Szymczyk, który odczytał list.

Na zakończenie nastąpiło złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem.

 

Wójt gminy zaprasza


Hubert Czubaj
wojt@glowaczow.pl
Godziny przyjęć interesantów:
poniedziałek 12:00 - 16:00

wtorek 8.00 - 12.00

piątek 8.00 - 12.00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.