Logo Głowaczów

News

News zdjęcie id 305

Dożynki parafialne w Głowaczowie

02.09.2019

Dożynki to ludowe święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.
Parafialne obchody w Głowaczowie odbyły się 1 września, a rozpoczął je obrzęd poświęcenia wieńców, po którym nastąpiła procesja wokół świątyni. Tegoroczny główny wieniec dożynkowy przygotowała pani Urszula Włodarczyk z Podmieścia, który ma postać studni. Wnętrze jej wypełnia dzwon symbolizujący m.in.: głos Boga, radość, obwieszczanie ważnych wydarzeń, a jego dźwięk zgodnie z folklorem – zapewnia pogodne żniwa. Uwieńczeniem wieńca jest krzyż, który na stałe wpisany jest w tradycję wiary chrześcijańskiej. Krzyż opatrzony jest napisem „Panie dobry jak chleb”. Konstrukcja wieńca w całości opleciona jest kłosami wszystkich gatunków zbóż tj.: żyta, owsa, pszenżyta, pszenicy, jęczmienia. Serce wieńca - dzwon został oklejony nasionami roślin głównie lnem, prosem, fasolą. Całość udekorowana została warzywami, kwiatami, ziołami oraz bylinami z miejscowych ogródków. Dodać należy, iż wieniec ten na dożynkach powiatowych zajął II miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy.
Drugi wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy wsi Emilów. Koło gospodyń wiejskich „Głowaczowianki” i stowarzyszenie „Kwiat Lipy” skomponowały kosze z darami ziemi.
Starostami dożynek byli Państwo Anna i Łukasz Ośkowie, którzy swe gospodarstwo o łącznej powierzchni 22,54 ha prowadzą we wsi Dąbrówki od 2013r. Jest to gospodarstwo konwencjonalne, ukierunkowane na produkcję bydła opasowego. Aktualnie utrzymują 12 szt. opasów i planowane jest powiększenie dobrostanu. Hodowla bydła prowadzona jest w oparciu o pasze wyprodukowane we własnym gospodarstwie. W strukturze użytków rolnych dominują zboża. Wykorzystując dostępne środki krajowe i unijne, gospodarstwo zostało zmodernizowane i przystosowane do kierunku produkcji.
Następnie odprawiona została dziękczynna msza święta, na zakończenie której głos zabrał Wójt Gminy Głowaczów Hubert Czubaj, który na wstępie nawiązał do słów poetki:
„Bądź pozdrowiona ziemio rodząca
z dobroci Boga świat odradzająca
tonami zboża, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki, wonnymi lasami…”
Szczególne słowa uznania skierował do rolników, za ciężko wykonywaną pracę, z owoców której korzystamy wszyscy. Podkreślił, iż praca na roli to szczególny trud, której należy się szacunek i najwyższe uznanie. Życzył wszystkim zgromadzonym, aby na stołach nigdy nie zabrakło najważniejszego symbolu dożynek czyli chleba.
Podziękował również wszystkim, którzy aktywnie przyczynili się do zorganizowania uroczystości, parafianom za liczny udział oraz księżom za wspólna modlitwę. Następnie księża oraz Wójt i Sekretarz podzielili się zgodnie z obrzędem, ze wszystkimi zgromadzonymi chlebem dożynkowym.
Dożynki parafialne połączone były również z obchodami wybuchu II wojny światowej. W tym roku obchodzimy 80-tą rocznicę krwawej walki. Po zakończonej mszy świętej nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie uroczystości rozpoczął ksiądz Marcin od modlitwy za poległych walczących za naszą wolność. Głos zabrała również pani Agnieszka Olczak, która opowiadając o historii II wojny światowej, nawiązała w swym przemówieniu do wydarzeń zbrojnych jakie miały miejsce na terenie gminy Głowaczów. Następnie delegacja z Urzędu Gminy oraz przedstawiciele PSP im. Tadeusza Kościuszki w Głowaczowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Na koniec pan Wójt Hubert Czubaj serdecznie wszystkim podziękował za tak liczny udział w uroczystościach 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

 

Wójt gminy zaprasza


Hubert Czubaj
wojt@glowaczow.pl
Godziny przyjęć interesantów:
poniedziałek 12:00 - 16:00

wtorek 8.00 - 12.00

piątek 8.00 - 12.00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.