Logo Głowaczów

News

News zdjęcie id 163

uroczyste obchody 155 rocznicy bitwy pod Lipą

15.02.2019

15 lutego 2019r. odbyły się uroczyste obchody 155 rocznicy bitwy pod Lipą, która została stoczona 15 lutego 1864r. podczas Powstania Styczniowego. Uroczystości w Lipie zostały poprzedzone złożeniem wieńców na cmentarzu parafialnym w Głowaczowie, na zbiorowej mogile, przez społeczność PSP w Głowaczowie i przedstawicieli Urzędu Gminy Głowaczów.

 

Uroczystości w Lipie  rozpoczęto odśpiewaniem przez zgromadzonych Hymnu i Marszu Strzelców.  W obchodach uczestniczyli zaproszeni goście: poseł Dariusz Bąk, wicestarosta Powiatu Kozienickiego Józef Grzegorz Małaśnicki, przedstawiciele Nadleśnictwa Dobieszyn na czele z Nadleśniczym Pawłem Sułkowskim, przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego na czele z Janem Chryzostomem Czachowskim, ksiądz wikariusz Mariusz Przybycień z Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Głowaczowie oraz przedstawiciele Rady Gminy Głowaczów. Nie zabrakło przedstawicieli placówek oświatowych z terenu gminy. Obecni byli m.in.: Dyrektor PSP  w Głowaczowie Magdalena Wilkowicz, Dyrektor PSP w Ursynowie  Marzena Rusinek, Dyrektor PSP w Cecylówce – Brzózkiej Agnieszka Woźniak oraz poczty sztandarowe ze szkół  z Głowaczowa, Brzózy, Ursynowa, Dobieszyna i Stromca. W uroczystościach brali udział również strażacy z Jednostki OSP Lipa, mieszkańcy miejscowości Lipa z przedstawicielką - sołtys Aliną Sobieraj oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości Henrykowa i Cecylówki Głowaczowskiej.

Wszystkich zebranych przywitał w imieniu Wójta Gminy Głowaczów Huberta Czubaja Sekretarz Gminy Krzysztof Wolski. Po krótkiej modlitwie w intencji poległych, której przewodniczył ks. Mariusz Przybycień głos zabrała Pani Agnieszka Olczak nauczycielka PSP w Głowaczowie  przedstawiła historię bitwy pod Lipą. Głos zabrał również poseł Dariusz Bąk dziękując mieszkańcom za pamięć i za kultywowanie historii. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych.

Jak co roku, uroczystości zakończono wspólnym ogniskiem, nad którym pieczono kiełbaski. Mieszkańcy wsi Lipa i Stowarzyszenie „Kwiat Lipy” przygotowali poczęstunek dla przybyłych gości.

Red.i fot. Justyna Bojarska - Siębor

Fotorelacja dostępna TUTAJ

Wójt gminy zaprasza


Hubert Czubaj
wojt@glowaczow.pl
Godziny przyjęć interesantów:
poniedziałek 12:00 - 16:00

wtorek 8.00 - 12.00

piątek 8.00 - 12.00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.