Logo Głowaczów

News

News zdjęcie id 1254

Stop Wypalaniu Traw !!!

18.03.2021

STOP WYPALANIU TRAW !!!
 
 
Zwracamy się do Państwa z apelem o poszanowanie otaczającego nas środowiska naturalnego, które jest niszczone przez bezmyślne działanie człowieka. Jednym z przejawów takiego działania jest wiosenne wypalanie traw na nieużytkach, rowach przydrożnych czy łąkach. Do zmniejszenia tego zjawiska może najskuteczniej doprowadzić świadomość ludzka o bezsensowności i karalności wypalania - grozi to zastosowaniem sankcji karnych, określonych w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym, do pozbawienia wolności włącznie !!! Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione!
Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.
• Co roku w pożarach wywołanych przez podpalaczy traw giną ludzie - najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania,
• Wypalanie traw zabija zwierzęta. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów.
• Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin,
• Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważ tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki,
• Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren,
• Pożary wzniecone podpaleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody.
Co możemy zrobić? Po pierwsze powinniśmy poinformować straż pożarną (998 lub 112) i policję (997 lub 112).
Każdy z pożarów powstałych na wskutek wypalania traw powoduje zniszczenia w środowisku naturalnym oraz straty materialne. Do ugaszenia każdego z nich zaangażowane są środki zarówno finansowe – które pokrywamy my jako społeczeństwo, jak i ludzkie – w tym czasie PSP czy OSP mogłyby być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego.

Wójt gminy zaprasza


Hubert Czubaj
wojt@glowaczow.pl
Godziny przyjęć interesantów:
poniedziałek 12:00 - 16:00

wtorek 8.00 - 12.00

piątek 8.00 - 12.00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.