Logo Głowaczów

News

News zdjęcie id 1228

Obchody Bitwy pod Lipą

19.02.2021

Ku pamięci poległych w dniu 15 lutego 1864 roku w bitwie pod Lipą - władze gminy Głowaczów, przybyli goście oraz mieszkańcy naszej społeczności w dniu dzisiejszym oddali cześć poległym za wolność ojczyzny w czasie Powstania Styczniowego.

W tegorocznych uroczystościach udział wzięli: Poseł na Sejm – p. Agnieszka Górska, Poseł na Sejm – p. Dariusz Bąk, Sekretarz Gminy Głowaczów – p. Krzysztof Wolski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kozienickiego – p. Mirosław Górka, Wicestarosta Powiatu Kozienickiego – p. Józef Grzegorz Małaśnicki, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Głowaczów – p. Agnieszka Górka wraz z Radnymi Rady Gminy Głowaczów, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn – p. Paweł Sułkowski z pocztem sztandarowym, przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego na czele z p. Janem Chryzostomem Czachowskim, dyrekcja szkół z terenu gminy Głowaczów, strażacy z Jednostki OSP Lipa, mieszkańcy Lipy i pobliskich miejscowości wraz z sołtysami.

Nad przebiegiem uroczystości czuwała p. Justyna Bojarska-Siębor, która przywitała przybyłych gości.

Jak co roku uroczystości zaczęto od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego oraz hymnu Marsz Strzelców. Po krótkiej modlitwie w intencji poległych, której przewodniczył ks. Mariusz Jarząbek, głos zabrał p. Jan Chryzostom Czachowski, który  przedstawił historię bitwy pod Lipą. Następnie głos zabrała poseł Agnieszka Górska oraz poseł Dariusz Bąk dziękując mieszkańcom za pamięć i za kultywowanie historii, za przekazywanie jej kolejnym pokoleniom, zgromadzonej na uroczystości młodzieży ze szkół Gminy Głowaczów. Na koniec Sekretarz Gminy Głowaczów – Krzysztof Wolski w imieniu swoim i Wójta Gminy – Huberta Czubaja, podziękował wszystkim przybyłym na  uroczystości  i kultywowanie pamięci o poległych. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych.

Po głównych uroczystościach Sekretarz Gminy wraz z panią Poseł Agnieszką Górską i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu złożyli kwiaty i zapalili znicze na zbiorowej mogile poległych na cmentarzu parafialnym w Głowaczowie.

Rys historyczny Bitwy pod Lipą

Na przełomie stycznia i lutego 1864r. z okolic Piaseczna wyruszył w kierunku Puszczy Kozienickiej oddział powstańczy „Dzieci Warszawskich” pod dowództwem por. Pawła Gąsowskiego ps. Pawełek.

Około 9 lutego wyruszył za powstańcami z Warszawy w sile 140 kawalerzystów głośny i niebezpieczny tropiciel powstańców sotnik Kozaków Kubańskich Zankisow.

15 lutego o godz. 1000 Zankisow zaatakował powstańców w Lipie całą kawalerią (dwie sotnie). Atak został odparty przez sprawnie sformowane przez piechotę carre’. W tym momencie nadciągnęła rosyjska piechota. Takiego uderzenia przeważających sił moskali powstańcy nie wytrzymali i oddział poszedł w rozsypkę.

Poległo w bojach i zostało zmasakrowanych rannych i dobitych  powstańców w liczbie ponad 40. Zostali pochowani w bratniej mogile na cmentarzu w Głowaczowie. Pomnik nagrobny na mogile zorganizował za własne środki Antonii Lipiec. Tak zakończył się byt słynnego niegdyś oddziału „Dzieci Warszawskich”. Cześć i chwała poległym powstańcom.

Pomnik w Lipie jest przykładem utrwalenia pamięci o bitwie powstańczej z 1864 roku pod Lipą.

Na najwyższym głazie zamontowano tablicę z napisem:

Miejsce uświęcone walką

Oddziału Powstańczego „Dzieci Warszawskich”

Stoczonej pod dowództwem por. Pawła Gąsowskiego

Z wojskami carskimi

Społeczeństwo wsi Lipa i okolic

Wrzesień 1971r.

Na wierzch pomnika zamontowano dwie kosy na sztorc oraz po środku lancę ułańską.

W tych ustawionych głazach i ich wyposażeniu została zawarta symbolika: fundament pomnika symbolizuje całość ziem polskich do 1772 roku. Ustawione na nim trzy głazy z zamocowanymi tabliczkami i datami 1772 – 1793-1795 – symbolizują trzy rozbiory polski. Głaz czwarty na wierzchu z tabliczką z liczbą 123 informuje o ilości lat naszej niewoli, a tablica duża informuje o miejscu i czasie stoczonej bitwy. Kosy symbolizują straszną broń piechoty powstańczej, a lance broń kawalerii powstańczej. Pomnikiem opiekuje się Sołectwo Lipa.

 

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza


Hubert Czubaj
wojt@glowaczow.pl
Godziny przyjęć interesantów:
poniedziałek 12:00 - 16:00

wtorek 8.00 - 12.00

piątek 8.00 - 12.00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.