Logo Głowaczów

News

News zdjęcie id 1175

Inwestycje

27.11.2020

Planując strategię rozwoju gminy, władze Gminy Głowaczów określają cele i priorytety najistotniejsze dla potrzeb mieszkańców. Najczęściej programy inwestycyjne opracowywane są dla inwestycji finansowanych z budżetu gminy. Jednak wiele z nich nie odbyłoby się bez wsparcia zewnętrznych środków finansowych.

Dzięki bardzo dobrej współpracy władz Gminy Głowaczów z Urzędem Marszałkowskim w Warszawie, w naszej małej ojczyźnie powstało wiele inwestycji finansowanych z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Niewątpliwie głównym zadaniem jest poprawa infrastruktury drogowej, co gwarantuje trwały rozwój gminy oraz poprawę bytu mieszkańców. W dniu dzisiejszym – 27.11.2020 r. po symbolicznym przecięciu wstęgi, uroczyście oddano do użytku dwie inwestycje drogowe zrealizowane ze wsparciem z budżetu Województwa Mazowieckiego w miejscowościach:

- Bobrowniki - budowa nowego odcinka drogi o długości 540 mb., koszt zadania to 317.719,57 zł, dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego – 70.000,00 zł

- Łukawa - przebudowa drogi gminnej na odcinku 921 mb., ogólny koszt zadania to 339.025,70 zł, dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego to kwota 70.000,00 zł.

Swą obecnością zaszczycili: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – Rafał Rajkowski oraz Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka. Władze Gminy Głowaczów reprezentowali - Wójt Hubert Czubaj oraz Sekretarz Krzysztof Wolski. Nie zabrakło również przedstawiciela Rady Gminy – Przewodniczącego Piotra Marka.

Na wsparcie z budżetu Urzędu Marszałkowskiego mogły też liczyć jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Głowaczów, w związku z czym wszyscy przybyli udali się z wizytą do strażnicy OSP w Głowaczowie, gdzie do zgromadzonych dołączył Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Zbigniew Gołąbek. OSP Brzóza otrzymała dofinansowanie w kwocie 12.000,00 zł na zakup motopompy pożarniczej, którą z rąk Wicemarszałka Rafała Rajkowskiego odebrał prezes OSP – dh Sławomir Mańturzyk. OSP Głowaczów, którą reprezentowali prezes – dh Sylwester Frączyk oraz wiceprezes – dh Stanisław Soboń – otrzymała dofinansowanie w kwocie 20.000,00 zł na remont posadzki w boksach garażowych oraz renowację zewnętrznej elewacji budynku.  Strażacy niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, biorą udział w akcjach gaszenia pożarów, interweniują również do podtopień podczas ulewnych deszczy. Ważne jest nie tylko pełne zaangażowanie, lecz również dobrej jakości sprzęt, dzięki któremu mogą być o wiele bardziej skuteczni w walce o ludzkie życie i zdrowie. Otrzymany sprzęt z całą pewnością ułatwi niejedną akcję ratunkową. Natomiast wyremontowany budynek posłuży nie tylko strażakom, ale również osobom z tworzonego klubu seniora, który będzie miał siedzibę w strażnicy w Głowaczowie.

Na wstępie głos zabrał Wójt Gminy Głowaczów – Hubert Czubaj, który podziękował za ogromne wsparcie ze strony Samorządu Urzędu Marszałkowskiemu. Podkreślił, że liczy na dalszą równię owocną współpracę, ponieważ bez wsparcia finansowego ze strony Urzędu Marszałkowskiego nie powstałoby wiele inwestycji wykonanych na terenie Gminy, takich jak budowa dróg, wsparcie OSP, szkół oraz wiele innych.

Wicemarszałek – Rafał Rajkowski, również podkreślił wzorową współpracę z władzami Gminy Głowaczów. Zapewnił, iż w miarę możliwości Urząd Marszałkowski będzie wspierał zarówno samorząd  gminny jak i ochotnicze straże pożarne.

Radny – Leszek Przybytniak zauważył, że bez chęci działania władz Gminy Głowaczów, nie byłoby dofinansowań. Ceni fakt rozwoju zarówno gminy, jak również działalności straży.

Radny – Tomasz Śmietanka pogratulował władzom gminy oraz prezesom OSP za wyróżnienie się na tle powiatu Kozienickiego w kwestii efektywności i zaangażowania.

Wiceprezes – Zbigniew Gołąbek odniósł się do roli strażaków, jaką odgrywają w poczuciu bezpieczeństwa przez mieszkańców. Podkreślił, że pozyskany sprzęt wykorzystany zostanie nie tylko do działań ratowniczych, ale również do przeprowadzenia szkoleń oraz zawodów strażackich.

Wsparcie z UM otrzymała również Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzózie, która dostała sprzęt wspierający zdalną naukę w postaci: zestawów komputerowych, laptopów, tabletów, drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych, projektora multimedialnego, monitora interaktywnego oraz pakietu oprogramowań niezbędnych do zdalnej nauki. Wartość przekazanego sprzętu przez Urząd Marszałkowski to 130.000,00 zł. Z pewnością ułatwi to pracę nauczycieli, jak również wesprze uczniów w nauce.

Gmina Głowaczów przystąpiła również do realizacji działań w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”, które w 100% finansowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Działania polegają na przeprowadzeniu inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła. Jest to pierwszy krok w drodze o pozyskanie dofinansowań do wymiany pozaklasowych źródeł ciepła dla mieszkańców Gminy Głowaczów oraz innych form ochrony powietrza.

 Realizując zadania w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020” pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego w miejscowościach Bobrowniki, Jasieniec, Sewerynów i Cecylówka-Brzózka”, zdemontowano 95 starych lamp, a w ich miejsce zamontowano nowe lampy LED. Całkowity koszt zadania to 109.276,00 zł, zaś dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego to kwota 40.000,00 zł. Realizacja zadania z pewnością obniży koszty energii elektrycznej oraz opłat za konserwację tegoż oświetlenia,  jak również podniesie bezpieczeństwo i zadowolenie mieszkańców.

Kontynuując wsparcie w ramach „MIAS” Urząd Marszałkowski dofinansował kwotą 10.000,00 zł rozbudowę oświetlenia w parku w Głowaczowie oraz zakup kosiarki-traktorka z oprzyrządowaniem.

Po wieloletnich staraniach o dofinansowanie remontu obiektu sportowego, Gmina Głowaczów otrzymała dofinansowanie w kwocie 80.000,00 zł w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze 2020”, na zadanie polegające na „Modernizacji obiektu sportowego”. Remont przewiduje poprawę warunków do gry, poprzez montaż automatycznego nawadniania, które pozwoli na zoptymalizowanie sposobu nawadniania boiska, a docelowo poprawi stan płyty boiska oraz przebudowę infrastruktury odnoszącej się do warunków, jakie będą mieli kibice w czasie oglądania wielu spotkań seniorskiej i młodzieżowej piłki nożnej (budowa trybun). Ogólny koszt zadania to 157.000,00.

 

 

Wójt gminy zaprasza


Hubert Czubaj
wojt@glowaczow.pl
Godziny przyjęć interesantów:
poniedziałek 12:00 - 16:00

wtorek 8.00 - 12.00

piątek 8.00 - 12.00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.