Logo Głowaczów

News

News zdjęcie id 1087

Obchody 100 rocznicy bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego

17.08.2020

Tegoroczne obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w gminie Głowaczów rozpoczęły się 15 sierpnia o godzinie 10.00 mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym w Głowaczowie, celebrowaną przez proboszcza Zdzisława Kałuzińskiego.  W trakcie mszy został poświęcony pomnik z nazwiskami 24 legionistów, biorących udział w bitwie nazywaną „Cudem nad Wisłą”, którzy byli mieszkańcami naszej gminy.  Po nabożeństwie nastąpił przemarsz zebranych uczestników pod pomnik Piłsudskiego, gdzie po odśpiewaniu hymnu Polski, modlitwę odmówił ks. wikariusz Marcin Jarząbek. W dalszej kolejności głos zabrał przedstawiciel Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego – pan Jan Chryzostom Czachowski, który odniósł się do wydarzeń historycznych i przybliżył zebranym znaczenie Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze.

Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Głowaczów:

W dniu dzisiejszym obchodzimy nie tylko setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego, ale to symboliczne poświęcenie i upamiętnienie na tablicy naszych legionistów co jest dla nas ogromnym powodem do dumy. Bardzo się cieszę że właśnie dzisiaj ta tablica została odsłonięta i poświęcona, ponieważ tym naszym bohaterom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, należy się szacunek i pamięć.

Wójt Gminy złożył podziękowania obecnym na uroczystościach pocztom sztandarowym z PSP w Głowaczowie wraz z panią wicedyrektor Moniką Kłos, PSP w Ursynowie z panią dyrektor Marzeną Rusinek,  pocztom sztandarowym Ochotniczych Straży Pożarnych z Bobrownik,  Lipy i Głowaczowa wraz z Prezesem ZG ZOSP RP druhem Józefem Kapustą, druhnami i druhami, przedstawicielowi posła na sejm Dariusza Bąka, Radnym Rady Gminy Głowaczów, pracownikom Urzędu Gminy, mieszkańcom i wszystkim obecnym na uroczystości. Wójt podziękował Panu Janowi Czachowskiemu, że mimo różnych przeciwności losu, jest zawsze obecny na gminnych uroczystościach, opowiada o historii Polski i jest przykładem dla młodzieży.  Następnie delegacja na czele z Wójtem, Sekretarzem Gminy Głowaczów oraz radnymi udała się złożyć kwiaty i znicze pod kopcem Piłsudskiego.

Wójt Gminy Głowaczów składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które wzięły udział w obchodach oraz zaangażowanym w organizację uroczystości.

 

 

Wójt gminy zaprasza


Hubert Czubaj
wojt@glowaczow.pl
Godziny przyjęć interesantów:
poniedziałek 12:00 - 16:00

wtorek 8.00 - 12.00

piątek 8.00 - 12.00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.